СТАТТІ

Категорії каталогу

MOTORCYCLE TOURS / МОТОТУРИ [2]
ЕНДУРО [13]
Все, що пов'язано з позашляховими мотоциклами та змаганнями
ПОДОРОЖІ [30]
Тривалі мотоподорожі
МОТОКРАЄЗНАВСТВО [5]
Місця, варті уваги мототуриста
МОЇ МОТОЦИКЛИ [3]
Honda XR400R та Honda XL250 Degree-2
ЯХТИНГ В ТУРЕЧЧИНІ / ЯХТИНГ В ТУРЦИИ [0]
Ми пройдемо там, де ви ще ніколи не були! Ви зрозумієте, яка величезна різниця між Туреччиною отельною та Туреччиною яхтенною!
Головна » Статті » МОТОКРАЄЗНАВСТВО

Навкруги Каховського водосховища

Цей маршрут проходить повз майже всі Запорозькі Січі, які відомі історії. Осторонь залишаються лише Хортицька Січ (на острові Мала Хортиця, в межах сучасного міста Запоріжжя) та Олешківська (на окраїні міста Цюрупинськ). Нажаль, єдиною Січчю, залишки якої можливо побачити на власні очі зараз, лишилась Кам’янська. Всі інші — Томаківська, Микитинська, Чортомлицька, Базавлуцька та Нова (Підпільненська) нині знаходяться на дні Каховського водосховища.



 

Маршрут: Запоріжжя Нікополь Капулівка Новоолександрівка — Республіканець — Червоний Маяк — Берислав Нова Каховка Запоріжжя

Протяжність: 450—550 км

Тривалість поїздки: 12 дні

Дороги та трафік: Дорога правим берегом Дніпра знаходиться в досить гарному стані, трафік необтяжливий, місцями вщент відсутній. Тож ніщо не заважає крутити або ручку газу, або головою та милуватися безліччю нерозпаханих курганів по обидва боки шляху. Обмежувати швидкість доводиться тільки в Нікополі та нечислених населених пунктах вздовж дороги. З’їзди з траси в Новоолександрівку, Республіканець та Червоний Маяк характерні дуже вбитим асфальтом та численими крутими поворотами, тому на низьколітаючих апаратах варто їхати дуже обережно. За Новокаховською греблею доведеться приймати рішення, якою дорогою повертатися. Варіант лівим берегом Дніпра через Кам’янку-Дніпровську та Енергодар відрізняється від правобережного шляху лише більш густою мережею населенних пунктів,  тільки остання ділянка Василівка — Запоріжжя пролягає трасою М26 (Е105). Варіант через Мелітополь трасами М14 (Е58) та М26 (Е105) дещо довший та з великим трафіком. На трасі М26 (Е105) в неділю ввечері є ризик потрапити в корку на всій відстані Мелітополь — Запоріжжя (119 км).

 

1.   Якщо звернути з траси до села Капулівка (крім вказівника непоганий ориєнтир чималенький скітський курган на роздоріжжі), невдовзі ліворуч дороги можна побачити курган з могилою легендарного отамана Коша Запорозького Івана Сірка (N 47°34’46”, E 34°13’09”). Скульптурний портрет не є художньою фантазією, його витворено за дослідженнями черепа. У підніжжя кургану оригінальний могильний камінь, який дивом зберігся. З кургана відкривається захопливий краєвид на Каховське водосховище.




Неподалік розташоване село Покровське, яке виникло на місці останньої, Нової Січі, що була зруйнована в 1775 році царськими військами. Нажаль, її залишків зараз побачити неможливо — при утворенні Каховського водосховища вони опинилися на дні, приблизно в 2 кілометрах від берега.

 

2. В кільках кілометрах за селом Осокорівка ліворуч дороги на невеликій відстані одна від одної знаходяться дві земляні фортеці XVIII сторіччя (N 47°23’50”, E 33°52’49” та N 47°23’03”, E 33°53’11”). До них ведуть добре накатані грунтовки, тож на будь-якому мотоциклі можливо під’їхати впритул.

 

3. На мальовничій кручі затоки Дніпра неподалік села Новоолександрівка знаходиться романтична руїна замку барона Фальц-Вейна (N 47°14’21”, E 33°54’25”), який в XIX ст. був володарем мало не всієї Херсонщини. Поряд — гарне місце для відпочинку.



 

4. Кам’янська Січ — мало не єдина, якій свого часу пощастило не бути втопленій при створенні Каховського водосховища (N 47°00’02”, E 33°39’19). Вона існувала в 1709 — 1711 та 1730 — 1734 роках. Рештки її знаходяться на кручі Дніпра в селі Республіканець, потрапити до якого з траси можливо через село Новокаїри. Тут варто оглянути рештки земляних укріплень та могилу кошового отамана Костя Гордієнка з оригінальним могильним хрестом.



 

5. В селі Червоний Маяк розташований Григоріївський Бізюків монастир (N 46°57’17”, E 33°36’29”), закладений в 1781 р. на місці зруйнованої турецької фортеці та запорозького городка. Збереглися фрагменти кам’яних мурів з боку Дніпра, три кутові вежі, Покровська церква. Також тут можна оглянути печери з виходом до Дніпра, залишки земляних укріплень.

 

6. Колишня турецька фортеці Кізікермен, нині Берислав, свого часу призначалася для запобігання виходу в Чорне море запорозького флоту. Не дивно, що тут постійно точилися запеклі бої і від могутньої колись кам’яної твердині не залишилося майже нічого. Тим не менш і тут є що оглянути. Введенька дерев’яна церква (N 46°50’55”, E 33°29’31”) — єдина на півдні України, яка зберіглася. Вона була збудована в 1726 р. в козацькій фортеці Переволочній, а в 1784 році перевезена до Берислава. Нажаль церква є діючою і громада, як це часто буває, її спотворила, пофарбувавши дубовий сруб ”ядерним” акрілом.



Також в Бериславі знаходиться цікавий музей (N 46°50’17”, E 33°25’25”), де можна ознайомитись з бурхливою історією міста-фортеці. Але, як це не дивно, працює він лише буднями.

Категорія: МОТОКРАЄЗНАВСТВО | Додав: olexarider (26.02.2009)
Переглядів: 1848 | Коментарі: 1 | Рейтинг: 5.0/1 |
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]