СТАТТІ

Категорії каталогу

MOTORCYCLE TOURS / МОТОТУРИ [2]
ЕНДУРО [13]
Все, що пов'язано з позашляховими мотоциклами та змаганнями
ПОДОРОЖІ [30]
Тривалі мотоподорожі
МОТОКРАЄЗНАВСТВО [5]
Місця, варті уваги мототуриста
МОЇ МОТОЦИКЛИ [3]
Honda XR400R та Honda XL250 Degree-2
ЯХТИНГ В ТУРЕЧЧИНІ / ЯХТИНГ В ТУРЦИИ [0]
Ми пройдемо там, де ви ще ніколи не були! Ви зрозумієте, яка величезна різниця між Туреччиною отельною та Туреччиною яхтенною!
Головна » Статті » ЕНДУРО

Виклик для тих, хто зважився, мрія для тих, хто залишився (Історія "Дакару") частина 3

Бойові коні лицарів Пустелі

Дакарівські перегони характерні екстремальними навантаженнями на техніку, тому вона проходить своєрідний дарвіновський відбір. ”Дакар” жорстоко відсіює сумнівні та безглузді в важких пустельних умовах технічні рішення. За 15 років спроб жодний мотоцикл з коляскою не спромігся в заліку перетнути фініш. Така ж доля спіткала і трайки. Знадобилося майже десятиліття, щоб навчити доїзджати до кінця квадроцикли, які добре пристосовані до важкого бездоріжжя, але не до швидкісного пересування рихлим грунтом. Спроба їхати в ”Дакар” на скутерах, незважаючи на успіх, залишилася єдиною.

В перших Дакарах брали участь серійні ендуро з незначними переробками. Тоді ще не існували числені зараз фірми по виробництву тюнінгових аксесуарів, тому гонщикам доводилося дообладнувати мотоцикли власноруч.


Вражаючі „самоварні” баки — майже неодмінний атрибут перших „Дакарів”. На першому плані — Yamaha XT500 Леконта, на другому — Honda XR500R Стегера


Перш за все були необхідні збільшені баки  відстань між пунктами контролю часу, де була можливість заправитися, складала 350400 км. Зараз неможливо без посмішки дивитись на ці ”самоварні” вироби. Найбільш поширеним рішенням проблеми були вварені в штатний бак половинки каністр. Навіть взимку в Сахарі вдень дуже спекотно, тому дехто з мотоциклістів обладнував своїх бойових коней мастильними радіаторами. Найчастіше вони займали незвичне зараз місце під фарою. Також часто намагались підсилити світло зимовий день короткий, тому старт та фініш відбуваються затемно. Найчастіше замість штатної ставили велику круглу фару від дорожного мотоцикла.

Щоправда необхідність самопалу тривала недовго вже на початку 80-х мода на ”Дакар” настільки захопила світ, що мотовиробники поставили на конвейер спеціальні дакарівські версії мотоциклів: зі збільшеними баками, мастильними радіаторами та додатковими фарами.

Специфіка ралі-рейду вимагає численого навігаційного обладнання. Мінімальний набір складав роутбук та 2 тріпметри. Роутбук це короб з двома валами, на який намотується звиток з легендою. Спочатку він мав виключно ручний привід, згодом додали сервомотор з можливістю перемотки кнопкою. Тріпметр відрізняється від звичайного одометру більш точним лічильником, можливістю калібрування, швидкого збросу та зворотнього відліку, необхідного при поверненні назад в разі коли гонщик заблукав. Без тріпметру ориєнтування по легенді неможливе, тому зазвичай їх ставлять два на випадок ушкодження.

Згодом, в другій половині 80-х, завдяки втручанню мотовиробників зі своїми командами в змагання, виник новий клас суто ралійних мотоциклів, які значно відрізняються від класичних ендуро.




Сайдкари та трайки — невдахи „Дакару”... Тон ван Хойгтен (Ton van Heugten) та Фріц Кігген (Fritz Kiggen) на Yamaha TR1-1000, 1982 рік; Джекі Вуарен (Jacky Voirin) на Honda ATC 250, 1985 рік

Крім величезного переднього баку з’явилися додаткові задні з можливістю переключення на ходу. Запекла  бійка Yamaha та Honda свого часу  призвела до застосування більш потужних двоциліндрових двигунів, але вони так і не стали популярними. Тоді ж вперше на позадорожних мотоциклах з’явилося рідинне охолодження, яке з того часу стало майже обов’язковим.

Гонка дакарівських озброєнь свого часу довела робочий об’єм двигунів майже до літру. Але після серії катастроф в 2005 році оргкомітет обмежив максимальну дозволену швидкість для мотоциклістів, що мало наслідком повернення до 660—690 см3 як найбільшої дозволеної кубатури.

Ще в 80-х додаткові фари та навігаційне обладнання важили чималенько, що змусило розгрузити руль шляхом застосування кокпіту, притаманного швидше спортбайкам ніж ендуро. А поява GPS, Sentinel та Iritrack в складі необхідних пристоїв погрозливо збільшила вагу передка до 15 кг. Також від спортбайків ралійні боліди запозичили демпфер кермана величезній швидкості в кам’янистій пустелі та по піщаним коліям без нього їхати просто неможливо.


...А от скутери доїзджали, хоч і по за заліком, але на непоганих місцях. Представник заводської команди Vespa з типово французьким прізвищем Бернар Чернявський (Bernard Tcherniavsky). Vespa P200E, 1980 рік


Гостре каміння та корені верблюжої колючки створюють постійну загрозу проколів, що на каркаломних швидкостях дуже небезпечно, до того ж погрожує тривалими затримками. Тому в ”Дакарі” не їздять на камерах, замість них застосовується свого роду піна Pirelli Mousse для легких 450-к та Michelin Bib Mousse для більш важких 660-к.



Улюблений сюжет фотолітописців перших „Дакарів”. Жиль Дезой (Gilles Desheulles) заправляє свою Honda XR550, 1982 рік


В сучасних Дакарівських перегонах клас мото поділяється на 3 групи. Першу групу, ”марафон”, складають серійні мотоцикли з незначними модифікаціями, як то збільшені баки, підсилене світло, навігаційне обладнання, тощо. Більша частина аматорів заявлена в цій групі, яка в свою чергу поділяється на 2 підгрупи з двигунами більше та менше 451 см3. В другу групу, ”Супер-продакшн”,  виділяють мотоцикли зі значними змінами в конструкції. Тут змагаються майже виключно профі. Також поділяється на підгрупи з двигунами більше та менше 451 см3. Третю групу складають квадроцикли, які досі не виділено в окремий клас. Вони розподілені на підгрупи з двигунами більше та менше 500 см3.


Куди ж нас занесло? Нарада заблукавших Сіріла Нево (Cyril Neveu, №95) та Жан-Мішеля Барона (Jean-Michel Baron, №97), 1985 рік. Обидва гонщики на мотоциклах Honda XL600R в серійному дакарівському виконанні — з великими баками, мастильними радіаторами та додатковими фарами


Фактично більшість сучасних дакарівських мотоциклістів віддає перевагу двом мотоциклам. KTM LC4 з двигуном 660—690 см3 згідно фірмового девізу ”ready to race” вимагає лише незначного допрацювання для участі в ”Дакарі”. Yamaha WR450, навпаки, потребує тюнінгу, який значно перевищує вартість стокового мотоциклу.

Професійні команди мають розвинутий сервіс. Механіки обслуговують мотоцикли не тільки на бівуаках, а й їдуть в складі екіпажів так званих ”бойових технічок”. Більшість аматорів також намагається вскладчину найняти механіка. І тільки невелика купка справжніх героїв ”Дакару” їде без техпідтримки, розраховуючи тільки на себе. Вони приречені тиждень майже не спати, днями долати черговий етап, а вночі обслуговувати та ремонтувати техніку. Ці райдери навіть виділені в окремий залік.

Категорія: ЕНДУРО | Додав: olexarider (26.02.2009)
Переглядів: 1178 | Рейтинг: 5.0/2 |
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]